جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 63032
  تاریخ انتشار : 27 آبان 1393 14:11
  تعداد بازدید : 362

  معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه:

  پیشگیری از وقوع جرم را با قوانین موجود پیش می بریم

  معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: با قوانین موجود و قانون اساسی می توان موضوع پیشگیری از وقوع جرم را پیش برد و منتظر تصویب قانون ماندن ما را به جایی نمی رساند.

  به گزارش میزان، محمدباقر الفت معاون جدید اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در مراسم معارفه اش که با حضور معاون اول قوه قضاییه و جمعی از مسئولان عالی قضایی برگزار شد ضمن تشکر از اعتماد ریاست قوه قضاییه، به انگیزه قبول این مسئولیت اشاره کرد و اظهار کرد: بنده این مسئولیت را با دو انگیزه پذیرفتم.انگیزه اولم این بود که محضر رییس محترم قوه قضاییه عرض کنم که افرادی هم در تشکیلات قضایی هستند که می توانند کارهایی در حوزه پیشگیری از وقوع جرم انجام دهند و من آمدم تا ثابت کنم می توان در دستگاه قضایی از قضات در حوزه پیشگیری استفاده کرد. 

  وی افزود: انگیزه دوم بنده این بود که به مراجع تقنینی ثابت شود اگر قانون گذار دستگاه قضایی را مکلف به بحث پیشگیری کرده با عنایت این کار را انجام داده و در همه دنیا کشورهایی که در حوزه پیشگیری پیش قدم هستند، در این کار از دادگستری ها استفاده کرده و مراجع قضایی با دقت نظر این کار را انجام می دهند. پس قانون گذار با برعهده گذاشتن امر پیشگیری برعهده قوه قضاییه به این نکته رسیده است که در مقررات تغییری ندهد که سبب حذف دستگاه قضایی شود. 

  معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در ادامه به برنامه های آتی خود در این معاونت اشاره کرد و ادامه داد: در سال 93 برنامه هایی که حجت الاسلام صدر حسینی معاون سابق پیشگیری از وقوع جرم انجام داده اند را اجرایی می کنم و از آن محور خارج نخواهم شد. 

  وی تصریح کرد: هدف بعدی بنده این است که از قضات در این معاونت بیشتر استفاده کنم و این کار را در چینش نیروی انسانی لحاظ خواهم کرد. 

  الفت اظهار کرد: از همه همکاران در استان ها و دادگستری ها درخواست کمک می کنم تا با همکاری یکدیگر شبکه هدایت و کنترل مسائل پیشگیری را ایجاد کنیم تا بتوانیم با راه اندازی این شبکه در پیشگیری از وقوع جرم ورودی مناسب داشته باشیم. 

  به گفته وی موضوعات پیشگیری را باید از حالت تئوری خارج کرد و فعالیت ها را به گونه ای عینیت بخشیم که حضور این معاونت در سطح جامعه بیشتر احساس شود. 

  معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم با بیان اینکه به طور قطع در این معاونت همکاری نزدیکی با سایر معاونان قوه قضاییه خواهم داشت تا در روند کار به صورت بهتری تاثیرگذار باشد. 

  وی نپرداختن به ضمانت اجراهای حوزه پیشگیری را به عنوان حلقه مفقوده در این حوزه دانست و تصریح کرد: علت اصلی محول کردن امور پیشگیری از وقوع جرم به قوه قضاییه ایجاد ضمانت اجرا برای این حوزه است که این امر به طور جد از این پس در این معاونت پیگیری خواهد شد. 

  الفت با بیان اینکه برای پیشگیری از وقوع جرم نباید منتظر تصویب قانون بود، بیان کرد: با قوانین موجود و قانون اساسی می توان موضوع پیشگیری را به راحتی پیش برد و منتظر قانون ماندن ما را به جایی نمی رساند. ما می توانیم پیشگیری را با قوانین موجود فعال کنیم. 

  وی خاطر نشان کرد: از همه همکاران خود درخواست می کنم که دستورات و سیاست های ابلاغی را نصب العین قرار دهند و به آنها تاکید می کنم که رفتارهای فراسیاستی ما را به جایی نمی رساند. 

  الفت در پایان از زحمات حجت الاسلام صدرحسینی معاون پیشین پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه تشکر کرد. 

  حجت الاسلام صدر حسینی معاون پیشین پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه نیز در این مراسم به بیان سخنانی پرداخت و گفت: در مدت حضورم در این معاونت کمیته ها و کمیسیون های متعددی چون کمیسیون پیشگیری های فرهنگی و اجتماعی، پیشگیری های وضعی و پیشگیری های حقوقی و قضایی ایجاد شد. 

  وی با بیان اینکه موضوع پیشگیری در قانون اساسی ذکر شده است، افزود: علاوه بر قانون اساسی موضوع پیشگیری در بیانات مقام معظم رهبری نیز دارای اهتمام خاصی است و ایشان در بحث پیشگیری به موضوع مشارکت همه دستگاه ها به انجام کار مطالعاتی در این زمینه بارها تاکید کرده اند. 

  صدرحسینی با اشاره به برنامه 93 این معاونت در مدت حضور او به عنوان معاون پیشگیری از وقوع جرم اشاره کرد و گفت: در برنامه سال 93 تمام کارها و نیز برنامه ها به همراه بودجه آنها مشخص شده و برنامه مخصوصی برای همه استان ها در نظر گرفته شده است. 

  وی در پایان از زحمات امیری اصفهانی قائم مقام این معاونت تشکر و برای معاون جدید پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه آرزوی موفقیت کرد.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28129760
اکنون :
16