جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 62985
  تاریخ انتشار : 27 آبان 1393 11:26
  تعداد بازدید : 750

  معاون دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه:

  گزارش دوم ایران در یو.پی.آر از بهترین گزارش ها بود

  معاون دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت که گزارش دوم حقوق بشر ایران در یو پی آر که درمهر ماه ارایه شد، جزو بهترین گزارش ها بود.
  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کاظم غریب آبادی در نشست بررسی « گزارش دوره ای به شورای حقوق بشر » که در دانشگاه علوم قضایی برگزار شد اظهار کرد: از آنجا که ما در کشور جمهوری اسلامی ایران زندگی می کنیم، قطعا دیدگاههای مان در مورد حقوق بشر با غرب متفاوت است. ما اعلام کرده ایم که نگاه مان به حقوق بشر متفاوت است و معتقدیم که طبق دین مبین اسلام، انسان دارای شأن و کرامت انسانی است، اما در کشورهای غربی اگر حقوقی به افراد داده شود بر مبنای قراردادها اعطا می شود.

  وی افزود: ما معتقدیم بسیاری از حقوق به صورت ذاتی به انسان داده شده است، اما غربی ها اعتقادی به رشد و توسعه انسان ها ندارند. در واقع در جوامع غربی حقوق بشر موضوع جدیدی است و پس از جنگ جهانی اول که ده ها هزار انسان کشته شد غربی ها متوجه شدند که حقوق بشر مهم است.

  معاون دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه با یادآوری اینکه اعلامیه جهانی حقوق بشر در سال 1948 و سه سال پس از جنگ جهانی شکل گرفت، اظهار کرد: در نظریات اندیشمندان غربی می بینیم که برای حقوق زنان حقی قائل نشدند در صورتی که در نظام اسلامی ما می بینیم که به زنان ارزش و بها داده شده است.

  غریب آبادی با طرح این سوال که دیدگاه ایران در حوزه حقوق بشر چیست؟ ادامه داد: اولین منشور حقوق بشری که در ایران شکل گرفت، منشور کوروش بود و به طور کلی اعتقاد به حقوق بشر در ایران از قبل از اسلام نهادینه شده است.

  وی با اشاره به اینکه فصل سوم قانون اساسی که مربوط به حقوق ملت است، تماما ناظر بر حفظ حقوق شهروندی است، اظهار کرد: ما آیین نامه حفظ حقوق شهروندی را داریم که به قانون تبدیل شد و تمام حقوق شهروندان در آن پیش بینی شده است. همچنین جمهوری اسلامی ایران عضو بیش از 21 معاهده حقوق بشری است و ساختارهایی که در ایران در مورد حقوق بشر پیش بینی شده بسیار پیشرفته است.

  معاون دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه درباره تشکیل ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: این ستاد، ستادی فراقوه ای است و 13 عضو دارد. مسئولانی از قوای سه گانه در این ستاد حضور دارند و این ساختار برای حفاظت حقوق بشر بی نظیر است. همچنین سازمان های داخل قوه قضاییه ناظر بر عدالت قضایی و احقاق حقوق مردم هستند همانند دیوان عدالت اداری، سازمان بازرسی کل کشور، دادستانی کل کشور و دبیرخانه مرکز حفظ حقوق شهروندی و ... که در هیچ کشوری وجود ندارد. همچنین در مجلس نیز کمیته حقوق بشر، فراکسیون حقوق بشر و کمیسیون اصل 90 و ... را در زمینه حقوق بشر داریم.

  غریب آبادی درباره چالش های موجود در عرصه حقوق بشر، گفت: اولین چالش در این عرصه، توجه به ابعاد سیاسی و غفلت از حقوق فرهنگی و اجتماعی حقوق بشر است. بسیاری از رسانه ها در نقل خبرهای مربوط به موضوع حقوق بشر فقط به ابعاد سیاسی آن می پردازند، در حالی که حقوق بشر دارای ابعاد مختلفی اعم از اجتماعی، فرهنگی و ... است.

  وی ادامه داد: بعضی از کشورها مدعی اند که انتخابات در ایران سالم نیست. در حالی که ما به طور متوسط پس از انقلاب هر ساله در کشورمان یک انتخابات داشته ایم ولی همین کشورهای مدعی نیز یک انتخابات را در عمر خود ندیده اند. به طور کلی اکنون ایران در منطقه بزرگترین دموکراسی است و این از مصادیق حقوق بشری است؛ چرا که ما نگاه جامعی به حقوق بشر داریم.

  معاون دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه با بیان اینکه چالش دوم در عرصه حقوق بشر این است که از حقوق بشر به عنوان ابزار سیاسی استفاده می شود، ادامه داد: نقض حقوق بشر در کشورهای غربی بیداد می کند و در این جوامع حقوق بشر ابزاری برای اعمال فشار آنها می شود. در این کشورها بسیاری از حقوق اقلیت ها مورد نقض قرار می گیرد و اسلام ستیزی در این کشورها را شاهدیم.

  غریب آبادی با اشاره به اینکه در بحران غزه بیش از 2400 نفر زن و مرد کشته شدند، خاطرنشان کرد: عملکرد آمریکا و کشورهای غربی در قبال این موضوع چه بود؟ این کشورها فقط کمک مالی به صهیونیست ها کردند. آیا حقوق بشر این است؟ متاسفانه آنها در شعارهایی که برای حفظ حقوق بشر سر دادند صادقانه عمل نمی کنند و یک کشور را در حاشیه و کشور دیگر را ناامن و دیگری را به عنوان بهشت جلوه می دهند.

  وی با اشاره به موضوع تحریم، ادامه داد: شورای امنیت باید در مورد تحریم، ملاحظاتی مانند ملاحظات بشردوستانه را مدنظر قرار دهد. بسیاری از تحریم ها علیه ایران یک جانبه و از سوی آمریکا و کشورهای غربی است. آنها اگر در دور افتاده ترین مناطق متهمی محکوم شود. ما این حقوق بشر را قبول نداریم.

  معاون دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه با بیان اینکه چالش سوم در عرصه حقوق بشر، نگاه امنیتی به آن است اظهار کرد: کشورهای غربی و آمریکایی ها نسبت به حقوق بشر نگاه امنیتی دارند. آنها مردم را می کشند و بعد اعلام می کنند که ما می خواهیم از مردم حمایت کنیم.

  غریب آبادی درباره یو پی آر اظهار کرد: UPR، مکانیزم بررسی دوره ای جهانی است و از زمانی که شورای حقوق بشر تشکیل شد این مکانیزم ایجاد شد. کشورها باید طبق این مکانیزم در زمینه پیشرفت های خود در عرصه حقوق بشر به شورای حقوق بشر هر چهار سال یک بار گزارش دهند.این مکانیزم معتدل ترین و بی طرفانه ترین مکانیزم حقوق بشری است و کشورهایی که مدعی بودند که فقط می توانند در زمینه حقوق بشر حرف بزنند طبق این مکانیزم باید پاسخگو باشند.

  وی با بیان اینکه اولین یو پی آر ما در سال 89 بررسی شد، ادامه داد: ایران در این یو پی آر 123 توصیه از سوی کشورها را پذیرفت و در دومین یو پی آر که در 31 اکتبر ( مهرماه) بود ما گزارشمان را ارائه دادیم. گزارشی که در این دوره ارائه شد یکی از بهترین گزارش ها بود و در مورد اجرای دور اول یو پی آر کشورمان بود. به همت تیم حرفه ای و خوب و با همراهی آقای لاریجانی توانستیم گزارش خوبی را ارائه دهیم. در این دوره، 104 کشور در مورد گزارش ایران صحبت کردند. حدود 55 کشور از دستاوردهای حقوق بشر در ایران استقبال کردند و توصیه های مثبتی را ارائه دادند و از ایران خواستند که به اقدامات خود در زمینه حقوق بشر ادامه دهد.

  غریب آبادی افزود: رایزنی های سیاسی و دیپلماسی و نیز انعکاس واقعیت ها از سوی ایران باعث شد که گزارش ما خوب باشد. همچنین در ماه مارس (اسفندماه) تقویت این گزارش ها را داریم و ما در آنجا می توانیم بگوییم که چه توصیه هایی را می پذیریم. همچنین ما در یو پی آر از سمن ها ( سازمان مردم نهاد) استفاده کرده ایم.

  معاون دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه درباره چالش های موجود در یو پی آر گفت: اولین چالش این است که اسرائیل گزارش نمی دهد. چالش دیگر این است که غربی ها هم باید پاسخ دهند و هم باید گزارش دهند، ولی به دنبال ایجاد مکانیزم های موازی هستند، اما سیاست ایران تقویت سیستم یو پی آر است.

  وی درباره احمد شهید (گزارشگر ویژه ایران) گفت: اکنون مکانیزم یو پی آر جزو بهترین مکانیزم ها است و طبق آن کشورها باید گزارش دهند. تعیین گزارشگر ویژه برای ایران قطعا کار سیاسی است؛ زیرا در مورد کشورهای دیگر گزارشگری تعیین نشده است.

  وی افزود: در گزارش احمد شهید آمده که فرایند دادرسی عادلانه نیست در صورتی که این موضوع واقعیت ندارند و مبحثی سیاسی است. همچنین در گزارش وی آمده که در ایران آزادی بیان وجود ندارد و ژورنالیست ها را دستگیر می کنند. مگر ژورنالیست ها نمی توانند مرتکب جرم شوند. همه افراد برابرند و قاعدتا اگر کسی مرتکب جرم شود، باید در برابر قانون پاسخگو باشد.

  غریب آبادی درباره اینکه چرا اجازه ورود احمد شهید به ایران داده نمی شود؟ گفت: ما در ایران با سیستم گزارشگری و با شخص احمدشهید مشکل نداریم ولی ما با انتساب وی مشکل داریم. 37 گزارشگر موضوعی داریم که تاکنون هفت نفر از آنها از ایران بازدید کرده اند. ما حتی گزارشگر ویژه کشوری ( کاپیتون) را داشته ایم. متاسفانه آقای احمد شهید نگاه سیاسی به موضوعات دارد در حالی که گزارشگر ویژه باید بی طرف و حرفه ای باشد.

  وی افزود: احمد شهید تاکنون بیش از 30 بیانیه علیه ایران داده است که این موضوع به فرایند حقوق بشر کمک نمی کند. ما این موارد را به احمد شهید توضیح دادیم ولی پاسخی قانع کننده از وی دریافت نکرده ایم. احمد شهید حدود 100 الی 1000 اتهام را به ایران وارد کرده است و می خواهد که به ایران بیاید. ما به او گفته ایم که شما اتهامات زیادی را علیه ایران زده اید، حضورتان در ایران برای چیست؟ در واقع باید روش منطقی را در نظر گرفت.

  غریب آبادی افزود: پاسخ های ما در گزارش احمدشهید منعکس نمی شود زیرا وی رویکرد سیاسی را دارد. وی مطرح می کند که مسلمان است ولی در صحبت های خود نمی داند که اسلام یعنی چه؟

  وی ادامه داد: ما حدود 6 هزار نشریه در ایران داریم که به ثبت رسیده است و بیش از 120 خبرگزاری نیز داریم. کدام یک از کشورهای غربی این تعداد مطبوعات را دارد که ادعای آزادی بیان می کنند.

  معاون دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه درباره موضوع قصاص و اجرای اعدام گفت: هیچ قانونی که منادی لغو اعدام باشد وجود ندارد. اکنون در دنیا بیش از پنج کشور منادی اعدام را دارند و بیش از 75 درصد اعدام در ایران مربوط به مواد مخدر است و بخشی مربوط به قصاص. قصاص اصل اسلامی است و جزو حدود تلقی می شود و نمی توانیم آن را برداریم.

  غریب آبادی با اشاره به اجرای حکم اعدام ریحانه جباری اظهار کرد: پرونده ریحانه جباری هفت سال طول کشید و سرانجام حکم وی قطعی و اجرا شد. بررسی این گونه پرونده ها به دلیل حساسیتی که دارند طول می کشند. ادعای خانم جباری در دادگاه رد شد و رسانه ها جو سیاسی را در خارج از کشور ایجاد کردند و در داخل کشور به آن دامن زدند و آن را به عنوان موضوع حقوق بشری عنوان کردند. به طور کلی اگر کشوری در مدار دوستی غربی ها نباشد حقوق بشرش خراب است مانند ایران. در صورتی که سیستم قضایی و جمهوری اسلامی ایران در برابر فشارهای آنها کوتاه نمی آید.

  معاون دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه درباره موضوع هسته ای نیز گفت: قبل از اینکه به عنوان سفیر در هلند حضور داشته باشم کشورهای غربی مطرح می کردند که ایران یکی دو سال دیگر به بمب هسته ای می رسد ولی اکنون پس از گذشت دو قرن در ایران بمب هسته ای نداریم؛ چرا که مقام معظم رهبری فرموده که تولید بمب هسته ای حرام است. در این زمان به دلیل اینکه غربی ها به نتیجه نرسیدند بحث حقوق بشر را مطرح کردند.

  وی با بیان اینکه حقوق شهروندی تماما حقوق بشر نیست ولی نمی توان آن را از حقوق بشر منفک کنیم، ادامه داد: حقوق شهروندی محدود شده است، اگر منشور آن را نگاه کنیم موضوع بسیار گسترده ای است.

  غریب آبادی تصریح کرد: در زمینه حقوق زنان و نحوه ورود آنها در عرصه تصمیم گیری باید بگویم که توجه خاصی در اسلام به حقوق آنها شده است. ما 9 نماینده زن در مجلس داریم. اگرچه تعداد آنها کم است ولی باید مردم برای حضور زنان در مجلس رای دهند و این موضوع به هیچ عنوان نقض حقوق بشر نیست. تقریبا در تمامی سازمان ها زنان به عنوان مشاور حضور دارند و ما اکنون سه نفر از زنانمان به عنوان معاون رئیس جمهور در جامعه فعالیت دارند در صورتی که در کشورهای غربی اینگونه نیست.

  وی افزود: در قوه قضاییه حدود 17 هزار کارمند زن و 700 نفر قاضی زن داریم و طبق گفته رئیس قوه قضاییه در دیوان عالی کشور نیز قاضی زن داریم. کشورهای غربی مطرح می کنند حجاب در ایران باعث نقض حقوق زنان است در صورتی که حجاب خواسته حقوق زنان در ایران است.

  معاون دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ادامه داد: کشورهای مدعی حقوق بشر مطرح می کنند که چرا ایران در زمینه همجنس بازی قوانین را باز نمی گذارد و با آن برخورد می کند. چرا این کشورها که با این موضوع برخورد می کردند اکنون همجنس بازی به عنوان نماد مدرنیت در نظر گرفته شده است. آیا این حقوق بشر است؟ ما باید به تفاوت فرهنگی در کشورها نیز توجه کنیم. ما نمی توانیم مجموعه استانداردهای واحد را به عنوان حقوق بشر تزریق کنیم.

  غریب آبادی درباره اعلامیه حقوق بشر اسلامی نیز گفت: در مقابل اعلامیه حقوق بشر سال 1948، ما اعلامیه حقوق بشر اسلامی را در قاهره داریم. این اعلامیه پیشنهاد ایران بود و سه صفحه بیشتر نبود ولی غربی ها اجازه ندادند که اعلامیه اسلامی پیش برود. سیاست ما این است که اعلامیه حقوق بشر اسلامی قاهره تقویت شود. ما فکر می کنیم که از سال 1394 اقدامات جدی تری را در زمینه حقوق بشر انجام خواهیم داد البته تمامی دستگاه ها همکاری لازم را در این زمینه داشته باشند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
27697828
اکنون :
7