جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 62970
  تاریخ انتشار : 27 آبان 1393 9:20
  تعداد بازدید : 320

  رییس‌کل دادگستری استان گیلان:

  شناسنامه دار شدن افراد را نباید به سارقان محدود کرد

  سال هاست زیرمجموعه های دستگاه قضایی روش های مختلفی را برای تحت کنترل قراردادن مجرمان به کار بسته‎اند. به عنوان نمونه؛ پزشکی قانونی از سال گذشته به فکر ایجاد بانک اطلاعات ژنتیکی مجرمان افتاد و توانست با برنامه ریزی های منطقی و مناسب آن را اجرایی کند. به غیر از این مورد، دادگستری هر استان هم طرح شناسنامه دار کردن سارقان حرفه ای را اجرایی کرد تا اطلاعات کاملی از سارقان و افرادی که مخل نظم عمومی در جامعه هستند، جمع آوری شود. رییس کل دادگستری استان گیلان با بیان مطالب فوق، به چارچوب اختیارات دادگستری برای جمع آوری آماری از سارقان حرفه ای اشاره و اظهارکرد: تمام دادگستری های استان ها در سال های گذشته موظف به شناسنامه دار کردن تمام سارقان حرفه ای شده اند که با گذشت چند سال تاکنون، با به دست آوردن اطلاعات کامل از آنها، از وقوع بسیاری از جرایم پیشگیری شده است.

  احمد سیاوش پور در گفت وگو با «حمایت» ادامه داد: غالب جرایمی که طبق طرح شناسنامه دار کردن سارقان حرفه ای در منبع اطلاعات ذخیره می شود، مربوط به شرارت افراد واختلال در نظم و امنیت است .
  به گفته سیاوش پور، اهدافی که در شناسنامه دار شدن سارقان حرفه ای دنبال می شود، محقق شده است اما کامل نیست. رییس کل دادگستری استان گیلان هدف از اجرای طرح شناسنامه دار شدن سارقان حرفه ای، را یکدست و متحد کردن آمار سارقان حرفه ای خواند و بیان کرد: ضروری بود تا تمام مراجع به خصوص دادگستری و نیروی انتظامی آسان تر سارقان و اشرار را دستگیر کرده و مورد بازجویی قرار دهند.سیاوش پور در ادامه سخنان خود ، البته این طرح را هم کامل و جامع ندانست و تاکید کرد: این طرح باید برای تمام افراد جامعه تهیه شود تا مانند سایر جوامع، اطلاعات تمام شهروندان در تمام مراحل که امکان ارتکاب جرم وجود دارد، در سامانه ای ثبت شود. رییس کل دادگستری استان گیلان یادآور شد: در سایر جوامع از تمامی افراد چهره نگاری شده و اثر انگشت ثبت می‏شود تا بتوانند در مواقع ضروری علاوه بر شناسایی جرایم، برای سایر امور مانند ثبت مدارک و نگهداری وسایل مهم در امانات، نیز از آن استفاده کنند .وی با بیان اینکه محقق شدن این مسئله بیش از هر امری نیاز به اراده ملی دارد ، گفت: بسیاری از امور قضایی نیازمند صرف بودجه نیست و باید بستر آن فراهم شود . 
  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28129760
اکنون :
21