جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 62969
  تاریخ انتشار : 27 آبان 1393 9:16
  تعداد بازدید : 723

  رییس کل دادگستری استان کرمانشاه در گفت‌وگو با «حمایت» مطرح کرد:

  هماهنگی با بانک ها برای وصول معوقات پیش از نیاز به پیگیری قضایی

  رییس کل دادگستری استان کرمانشاه تشکیل نشست های علمی قضات با هدف پاسخگویی به سوالات مطرح شده از سوی آنان برای ایجاد بهترین رویه را از جمله اقدام های این نهاد در بخش رسیدگی به پرونده ها عنوان کرد.

  محمدرضا عدالتخواه در گفت وگو با «حمایت» با اظهار رضایت از وضعیت پرونده های دادگاه ها و دادسراهای محاکم قضایی این استان از حیث کمی خاطرنشان کرد: در این میان در بعضی بخش ها مانند: اجرای احکام نیاز به تلاش بیشتری برای بهبود وضعیت لازم است. وی با بیان اینکه برنامه هایی برای ارتقای کیفی رسیدگی به پرونده ها توسط قضات در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: محور این برنامه ها اعمال صدور آرا و تصمیم های متقن است. همچنین این برنامه ها به منظور جلوگیری از تفاوت آرا در موضوعات مشابه است و در پایان سال مجموعه نظرات قضات برای استفاده سایر همکاران منتشر خواهد شد. وی ادامه داد: برای بررسی و نقد آرا نیز برنامه ای استانی با حضور قضات برجسته در دستور کار قراردارد که این موضوع در راستای تحقق اهداف در بخش رسیدگی به پرونده ها بسیار مؤثر خواهد بود. 

  بازدید از حوزه های قضایی 
  مقام ارشد قضایی استان کرمانشاه در ادامه این گفت وگو بازدید و بررسی وضعیت حوزه های قضایی را هم از برنامه های در اولویت این دادگستری بیان کرد و گفت: علاوه بر بازدید از ده حوزه قضایی، بازدید هیئت های بازرسی انتظامی از این حوزه ها نیز که موضوع ماده 28 قانون نظارت بر رفتار قضات و هیئت های بازرسی آموزشی متشکل از قضات توانمند و با تجربه است در قالب گروه های 3 نفره از مهرماه سال جاری هر هفته اجرا می شود و نتیجه به دست آمده مورد بررسی قرار می گیرد. عدالتخواه یادآور شد: در راستای سایر برنامه ها نشست تخصصی هم در مرکز استان با حضور قضات و کارمندان دادگاه های تجدیدنظر بدوی و دادسرا برگزار شده است. در نشست مشترک ماه جاری رؤسای حوزه های قضایی و دادستان های استان با شورای معاونان برنامه های راهبردی قوه قضاییه به ویژه استفاده از مجازات های جایگزین حبس مورد تأکید قرارگرفت و در قالب 2 کارگروه برنامه های خوبی برای اجرا به تصویب رسید.

  مبارزه جدی با مفاسد اداری
  وی در بخش دیگری از سخنان خود به بررسی اهمیت پیشگیری از وقوع جرایم در اداره ها پرداخت و گفت: همه اداره ها و نهادها باید با نظارت مستمر و دقیق بر مجموعه تحت تصدی خود با ایجاد ساز و کارهای مناسب، وقوع جرم یا تخلف را دشوار کنند. وقوع تخلف یا جرم در اداره ها و نهادها نشان از وجود بسترهای لازم برای ارتکاب آنها توسط مجرمان و متخلفان است. در هرمجموعه ای مدیر باید شاخصه سلامت، پاکی و اقتدار باشد. همچنین برای مبارزه جدی با مفاسد، مدیران باید در خود احساس مسئولیت را تقویت و مبادی آسیب پذیری را شناسایی و چاره اندیشی کنند.

  اهمیت پیشگیری از وقوع جرم، در ایجاد امنیت پایدار
  رییس کل دادگستری استان کرمانشاه در ادامه این گفت وگو درباره مقوله امنیت نیز اظهار کرد: این موضوع باید در ابعاد مختلف اعم از اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و قضایی مدنظر باشد. یکی از ارکان مهم ایجاد امنیت خود مردم هستند که با وجود مردم متدین استان کرمانشاه مسئولان باید از این ظرفیت بالا استفاده کنند تا احساس امنیت در افراد به وجود آید. در ملاقات های عمومی با مراجعان مردم در این زمینه توقع بیشتری دارند. دستگاه قضایی استان با همکاری ضابطه مند با سایر نهادهای امنیتی، انتظامی و نظامی، ضمن برخورد قاطع و سریع با متجاوزان به حقوق شهروندان که بر هم زدن امنیت را هدف گرفته اند، برای پیشگیری از وقوع جرایم در همه ابعاد برنامه هایی نیز در دستور کار دارد. به گفته وی پیشگیری از وقوع جرم در ایجاد امنیت پایدار نقش اساسی ایفا می کند. عدالتخواه تحقق این هدف را در تعریف چند برنامه عنوان کرد و افزود: در این راستا جلسه ای با مدیران بانک های استان تشکیل شده و برای وصول معوقه ها تا قبل از اینکه نیاز به پیگیری قضایی باشد، برنامه ریزی شده است. همچنین از اصناف خواسته شده با ارتقای نظارت از هرگونه هنجارشکنی در تولید، عرضه کالا و ارائه خدمات جلوگیری کنند. آگاهی بخشی عمومی هم از طریق رسانه ملی در سطح استان آغاز شده است.

  بررسی وضعیت زندانیان با هدف باز اجتماعی کردن آنان
  عدالتخواه همچنین خاطرنشان کرد: برای ایجاد صلح و سازش در آن قسمت از جرایم و دعاوی که جنبه شخصی دارد، تأکید و تلاش شده است. همچنین جلسه های متعددی نیز برای بررسی وضعیت زندانیان برگزار و برای باز اجتماعی کردن آنان با طرح برنامه های فرهنگی و مذهبی برنامه ریزی شده است تا پس از خروج فرد از زندان بازگشت مجدد به حداقل ممکن برسد. این مقام مسئول در ادامه این گفت وگو به بررسی نقش وکلا در دادرسی پرداخت و تصریح کرد: وکلا می توانند در صدور رأی عادلانه به قاضی کمک کنند به شرط آنکه احقاق و اجرای قوانین محور اصلی برای دفاع از موکل باشد. وی افزود: نقش وکلای دادگستری در اصلاح ذات البین اختلافاتی که جنبه خصوصی دارد پررنگ نیست، همواره زمینه برای این موضوع وجود دارد که کانون های وکلا باید در این خصوص با برنامه ریزی مناسب ایجاد انگیزه کنند. استقلال وکلا در دفاع از حقوق قانونی موکلان در محاکم بسیار مطلوب است.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28129760
اکنون :
16