جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 55834
  تاریخ انتشار : 25 تیر 1393 12:59
  تعداد بازدید : 410

  رییس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان یزد:

  نقش شورای نگهبان به طور شایسته به مردم معرفی نشده است

  رییس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان یزد از برگزاری انتخابات میان دوره ای مجلس برای حوزه های انتخابیه تفت و میبد در آبان ماه سال جاری خبر داد.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه یزد، حجت الاسلام سیدناصر محمدی که به مناسبت 26 تیرماه، سالروز تاسیس شورای نگهبان سخن می گفت، اظهار کرد: مرکز حوزه انتخابیه در این انتخابات که تنها در شهرستان های تفت و میبد در جمعه پایانی آبان ماه سال جاری برگزار می شود، تفت تعیین شده است.

  وی خاطرنشان کرد: اصل موضوع برگزاری انتخابات مصوب و ابلاغ شده است ولی تاکنون ساز و کارهای برگزاری انتخابات از سوی شورای نگهبان مورد تصمیم گیری قرار نگرفته است.

  این مسئول با اشاره به آغاز فعالیت غیررسمی برخی کاندیداها، اظهار کرد: این دفتر نیز با شناسایی کاندیداهای احتمالی این افراد را رصد کرده و برخی تدابیر لازم برای برگزاری انتخابات را اندیشیده است.

  وی همچنین یادآور شد: سال آینده در اسفندماه نیز شاهد برگزاری همزمان انتخابات مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در سراسر کشور خواهیم بود.

  رییس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان در بخش دیگری از سخنانش به معرفی شورای نگهبان و وظایفش پرداخت و عنوان کرد: نظام جمهوری اسلامی بر اساس عنوانش بر آرای مردم و قانون اسلام استوار است ولی هم جمهوریت و اسلامیت نظام نیز می تواند دچار آفت ها و آسیب هایی شوند لذا در قانون اساسی کشورمان نهادی با عنوان "شورای نگهبان قانون اساسی" برای پاسداری از این دو شکل گرفته است.

  وی افزود: در دیگر کشورهای جهان نیز نهادهای مشابه با عناوینی چون "سنای قانونی اساسی" یا "شورای قانون اساسی" به همین منظور فعالیت دارند و این مهم تنها خاص کشورمان نیست.

  محمدی در مورد اهمیت شورای نگهبان به اصل 93 قانون اساسی مبنی بر این که مجلس شورای اسلامی بدون شورای نگهبان اعتبار قانونی ندارد، اشاره کرد و افزود: بر طبق اصل 72 قانون اساسی تمام مصوبات شورای اسلامی باید مورد تایید شورای نگهبان قرار گیرد.

  وی با بیان این که تمام مسئولان نظام مقدس جمهوری اسلامی بر اساس اصل جمهوریت به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از سوی مردم انتخاب می شوند، حفاظت از آرای مردم و همچنین تطبیق نامزدهای انتخاباتی با مفاد قانون در جریان انتخابات ها را از وظایف نظارتی این نهاد خواند.

  رییس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان یزد اظهار کرد: شورای نگهبان متشکل از شش نفر فقهای واجد شرایط که از سوی مقام معظم رهبری انتخاب می شوند و تعداد شش نفر حقوقدان برجسته کشور که از سوی قوه قضائیه به مجلس معرفی و با رای نمایندگان انتخاب می‎شوند، است.

  وی در رابطه با دفاتر استانی نیز اظهار کرد: دفاتر استانی تنها در زمینه جمهوریت نظام که همان نظارت بر روند برگزاری انتخابات سالم است، فعالیت می‎کنند و این دفاتر به نوعی بازوی شورای نگهبان در این خصوص، در سراسر کشور هستند.

  وی مهمترین وظایف دفاتر استانی شورای نگهبان را حفظ ارتباط مستمر با ناظرین و جذب و گزینش ناظرین جدید و همچنین رصد وضعیت و سوابق کاندیداها برای اعمال تعیین صلاحیت آنها از سوی شورای نگهبان، برشمرد.

  به گفته حجت الاسلام محمدی، در حال حاضر چهار هزار ناظر انتخابات در استان وجود دارند که به صورت تناوبی از آنها در برگزاری انتخابات ها بهره گرفته می شود.

  وی در پایان گفت: متاسفانه این نهاد و نقش آن در نظام، آن طور که شایسته است به مردم معرفی نشده ولی همزمان با سالروز تاسیس در نظر است تا مردم استان از طریق تریبون‎ها نماز جمعه، برنامه های صدا و سیما و نصب بنر با این نهاد بیش از پیش آشنا شوند.  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28631334
اکنون :
17