جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 55526
  تاریخ انتشار : 22 تیر 1393 14:10
  تعداد بازدید : 556

  معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دادگستری

  لایحه پلیس قضایی در نوبت رسیدگی دولت است

  معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دادگستری گفت: لایحه پلیس قضایی در نوبت رسیدگی دولت است که طی جلسات آتی هیات دولت بررسی خواهد شد.

  "عبدالعلی میرکوهی" در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، با اشاره به در ارتباط با لوایح ابلاغ نشده باقیمانده از دولت قبل، از جمله لایحه "پلیس قضایی" اظهار داشت: اصلاحات موردنظر بر روی لایحه پلیس قضایی انجام و این لایحه به جلسه هیات وزیران ارسال شده که تصمیم نهایی در رابطه با اجرایی شدن آن، بر عهده مجلس شورای اسلامی است. 

  وی تصریح کرد: لایحه پلیس قضایی در دولت در نوبت رسیدگی است و در جلسات آتی هیات دولت بررسی می شود. 

  لازم به ذکر است؛ در حالی قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوري اسلامی ايران به ايجاد "پليس قضايی" تصريح دارد كه پس از گذشت 3 سال از تقديم اين لايحه به دولت هنوز در رابطه با آن تعیین تکلیف نشده است. 

  بر اساس ماده 211 قانون برنامه پنجم توسعه، قوه قضايیه مکلف است به منـظور کاهش عنـاوین مجرمانه و دعاوی، ایجاد پلیس قضايی، استاندارد سازی ضمانت اجراهای کیفری و جایگزین کردن ضمانت اجراهای غیرکیفری مؤثر و روزآمد از قبیل انتظامی، انضباطی، مدنی، اداری و ترمیمی حداکثر تا پایان سال اول برنامه، لوایح قضايی مورد نیاز را تهیه كند تا از طریق دولت به مجلس شورای اسلامی تقدیم شود. 

  در لایحه پليس قضايي پیشنهاد شده که برای تسهیل و تسریع در اجرا وظایف و اختیارات قوه قضائیه در جهت کشف، دستگیری، حفظ آثار و دلایل جرم، جلوگیری از فرار و مخفی شدن متهمان و مجرمان و انجام تحقیقات و همچنین ابلاغ و اجرا احکام و تصمیمات قضایی و پیشگیری از وقوع جرم، سازمان پلیس قضایی زير نظر نيروي انتظامي تشكيل شود.   نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
2