جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 55516
  تاریخ انتشار : 22 تیر 1393 13:18
  تعداد بازدید : 524

  رییس سابق دستگاه قضایی

  قانون جدید مجازات از افتخارات قوه قضائیه است/اهل سنت هم داعش را محکوم می کنند

  رییس سابق دستگاه قضایی گفت که قانون جدید مجازات اسلامی از افتخارات قوه قضائیه است.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آیت الله هاشمی شاهرودی شب گذشته طی سخنانی در جمع حقوقدانان و قضات با اشاره به ادوار مختلف زندگی امام حسن مجتبی (ع) گفت: بخش امامت و ولایت دو بعد دارد، یک بعد اعتقادی دارد که همان بعد نظری است. بعد دیگری هم دارد که کمتر به آن توجه کرده ایم. یعنی نه در حوزه ها مورد بحث و بررسی قرار گرفته و نه در محافل دیگر و آن بعد عملی و رهبری جامعه است.

  وی افزود: امامان عملا جامعه را رهبری می کردند و نه فقط جامعه خود بلکه کل جامعه را امامت و رهبری عملی می کردند و آنها تمام زندگی خود را صرف خدا و دین خدا می کردند.

  رئیس هیأت عالی حل اختلاف قوا اظهار کرد: امامان نقش عملی در هدایت جامعه داشتند و اگر امامت آنها نبود حتی اسلام اهل سنت هم محفوظ نمی ماند.

  وی با اشاره به تأسیس موسسه دایره المعارف بین مذاهب اهل بیت و اهل سنت در قم، گفت: هدایت مردم به اسلام و احیای آن خط مشترک همه ائمه اطهار است. هر مقطعی از زندگانی ائمه تفاوت هایی دارد و این تفاوتها به لحاظ تهاجمات متفاوتی است که در مقاطع مختلف صورت گرفته است. بطور مثال نوع خطر و دشمنی در زمان معاویه با خطر و دشمنی یزید تفاوت داشته است.

  هاشمی شاهرودی گفت: هر مقطعی از زندگی ائمه اطهار یک تحلیل دارد و یک سیره تحلیلی درباره آن باید نوشته شود. سیره تاریخ نگاری نقل تاریخ است و سیره تحلیلی تحلیل تاریخ است که به مسائل مختلف سیاسی، اجتماعی و... از طریق آن پی می بریم.

  وی گفت: امیدواریم علمای حوزه و دانشگاه در این زمینه کار کنند تا ما بتوانیم همه ابعاد زندگی ائمه از جمله ابعاد اخلاقی، خانوادگی، حقوقی، فقهی، قضایی، سیاسی و مبارزاتی ائمه را دریابیم.

  وی با اشاره به ارتباط سیره ائمه (ع) با بحث سبک زندگی مطرح شده توسط رهبر انقلاب، گفت: راه الگو گرفتن و الگو دادن به دنیا همین سیره تحلیلی ائمه اطهار است.

  هاشمی شاهرودی گفت: همه جهان اسلام امثال داعش را همان خوارج جهان اسلام می دانند. اگر امام جنگ نهروان را نداشت آنها خیلی ها را جذب می کردند و آنها اسلام می شدند؛ اسلام خشونت، جنایت، ضد عقل و ضد صلح.

  وی افزود: داعشی ها از طرف خود اهل سنت هم محکوم می شوند و حتی قرضاوی هم که ضد ما بود می گوید آنها باطلند.

  وی با بیان اینکه سرچشمه تمام مذاهب فقهی اسلامی ائمه هستند، گفت: روایات زیادی در رابطه با تعامل با اهل سنت وجود دارد. کاری که امروز برخی افراد منتسب به شیعه انجام می دهند خلاف سیره اهل بیت است. اهل بیت به اهل سنت فحاشی نمی کردند و به همسر پیامبر ناسزا نمی گفتند. ما از سیره تحلیلی ائمه می توانیم استفاده کنیم که همه این کارها غلط است.

  هاشمی شاهرودی که در جمع قضات و حقوقدانان استان مازندران سخن می گفت، اظهار کرد: از همه توانمندی هایی که وجود دارد باید استفاده بهینه شود. ما در رابطه با مسائل حقوقی و قضائی و حتی فقهی خلاءهای زیادی داریم و کارهای انجام نشده زیادی هم در حوزه ها و هم در دانشگاه ها وجود دارد که باید انجام شود.

  وی ادامه داد: حیف است که 35 سال از انقلاب گذشته و ما در خیلی مسائل نظریات جامع نداریم. هنوز خیلی مسائل که در موارد مختلف مطرح می شود از نظر فقهی و حقوقی مورد بحث و بررسی قرار نگرفته است. این همه نهادهای جدید مطرح می شود که نیاز به نظر فقهی و حقوقی دارند.

  رئیس پیشین قوه قضائیه با اشاره به کار کارشناسی انجام شده برای تدوین قانون جدید مجازات اسلامی، گفت: قانون جدید مجازات اسلامی یکی از افتخارات قوه قضائیه است و قانون جدید آئین دادرسی کیفری نیز همین طور است. در قانون جدید مجازات قسمت کلیات از جزئیات جدا شد و تعاریف بطور جداگانه مطرح شدند.

  وی با اشاره به توجه کشورهای دیگر به فقه و حقوق اسلام، گفت: در سفرهایی که به خارج از کشور می رفتیم وقتی حقوقدانان آنجا بحث های ما را می شنیدند تأکید می کردند که این مباحث را به اروپا منتقل کنیم. ما به یک کشور اروپای شرقی رفته بودیم و در آنجا خیلی تأکید می کردند که این بحث ها زنده ترین بحث های روز است که باید مطرح شوند و برای آنها قانون نوشته شود.  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
6