جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 55268
  تاریخ انتشار : 18 تیر 1393 14:18
  تعداد بازدید : 776

  عضو هیأت مدیره کانون سردفتران:

  پیوستن به اتحادیه جهانی سردفتران بهانه ای برای حذف نظارت دفتریاران بر دفاتر اسناد رسمی است - See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930418000879#sthash.lE5mX4vu.dpuf

  عضو هیأت مدیره کانون سردفتران به پیشنهاد حذف جایگاه نظارتی دفتریاران در اصلاح قانون دفاتر اسناد رسمی اشاره کرد و گفت: بحث پیوستن به اتحادیه جهانی سردفتران بهانه ای است برای حذف دفتریاران از نظام حقوقی کشور که ما با آن به شدت مخالفیم.

  کیوان دارایی عضو هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران در گفت وگو با خبرگزاری فارس، با اشاره به تضعیف سمت نمایندگی دفتریاران گفت: در اصلاح قانون دفتر اسناد رسمی پیشنهاد شده است که دفتریار را از جایگاه نظارتی خارج کنند و سمت معاون دفترخانه را به او بدهند. معاونی که عزل و نصبش به عهده سردفتر است، همین نکته باعث تنش در دفترخانه می شود و ما به شدت با این امر مخالفیم.

  وی با بیان اینکه اگر نقش نظارتی دفتریاران حذف شود و آنها تحت الامر سردفتران شوند، دیگر نمی توانند جلوی تخلفات قانونی را بگیرند، اظهار داشت: فلسفه وجودی دفتریاران از گذشته این بوده است که نقش نظارتی داشته باشند و امین حکومت باشند ولی در صورت اجرای این طرح، دفتریاران کاملاً وابسته و زیرمجموعه می شوند.

  دارایی وابستگی دفتریاران به سردفتران به دلیل گرفتن حقوق از آنها را کاملاً اشتباه خواند و افزود: این مطلبی است که به غلط جا افتاده است زیرا حق التحریری که مردم برای تنظیم اسناد رسمی می پردازند طبق قانون 15 درصد آن برای دفتریاران است.

  دفتریار دفتر اسناد رسمی 299 تهران بحث پیوستن به اتحادیه جهانی سردفتران را بهانه ای برای تضعیف و حذف دفتریاران عنوان کرد و گفت: بعضی از افراد معتقدند که در نظام های حقوقی دنیا دفتریار نداریم و برای پیوستن به اتحادیه جهانی باید نقش دفتریار حذف شود این در حالی است که طبق تحقیقات ما در اکثر کشورهای عضو اتحادیه سردفتران لاتین (نظام حقوقی رومن - ژرمن) نظیر فرانسه، روسیه، آلمان، ترکیه و ... دفتریار منصوب حاکمیت و دارای مسئولیتهای مشابه سمت دفتریاری در قانون کنونی ایران می باشد.

  وی عضویت کانون سردفتران و دفتریاران در یک اتحادیه غیر دولتی را تشریفاتی دانست و بیان کرد: نظام حقوقی اتحادیه جهانی سردفتران، نظام سکولار - لائیک است و آنها نمی توانند خود را با نظام حقوقی اسلامی ما تطبیق دهند به همین علت نمی توانند برای ما شرط بگذارند که دفتریار باید حذف شود.

  دارایی به آیه 282 سوره مبارکه بقره اشاره کرد و افزود: اساس شکل گیری دفاتر اسلامی بر این آیه استوار است، برای تنظیم یک سند دو شاهد عادل لازم است که یکی از انها از سوی حکومت بعنوان دفتریار منصوب می شود. همچنین با توجه به آیه مذکور، هرگونه تلاش در تضعیف نمایندگی، استقلال و امنیت شغلی دفتریاران به بهانه عضویت کانون محترم در این اتحادیه شرعاً خالی از اشکال نخواهد بود.

  عضو هیأت مدیره کانون سردفتران در آخر گفت: با عنایت به امکان عضویت انفرادی در اتحادیه جهانی، سردفتران مشتاق می توانند منفرداً عضو این اتحادیه گردند.  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28631334
اکنون :
33